Finančních produktů nabízejí bankovní ústavy kvanta až přehršle a obyčejných smrtelník se v nich může mnohdy ztrácet. K čemu je vlastně dobrý takový spořicí účet?
Nebude vám vydělávat žádné závratné sumy. Úrokové sazby (množství peněz, které vám účet připočte navíc) se měsíčně pohybují přibližně od 0,2 po 1%. Neboli když si na účet vložíte 10 000 korun, měsíčně vám na něj přibude nějakých 20 až 100 korun. Jako na kafe dobrý.
Navíc většinou musíte splnit další podmínky, např. nic nevybírat, několikrát v měsíci provést platbu kartou (z běžného účtu, který si u banky musíte vést, pokud si chcete založit účet spořicí) a tak podobně. Rentiérem se zkrátka díky spořicímu účtu opravdu nestanete.
Zde se dostáváme k pojmu Pohotovostní Prasátko. Spořicí účet je vaše pojistka pro, jak se tak krásně říká, případ neočekávaných událostí. Odborníci doporučují, abyste si na něj uložili tří až šestinásobek svého měsíčního rodinného příjmu. Kdyby něco, znáte to. Porouchaná pračka, úraz, ukradené auto, vybílený byt, úraz nebo nemoc - možností je bezpočet.
Zde totiž nastupuje magické slovo likvidita, neboli v případě potřeby si z účtu můžete kdykoli vybrat. Tohle například u investičních fondů není možné nebo je to velmi nevýhodné. Než si tedy zřídíte další finanční produkt (stavební spoření nebo podílový fond) jako základ do důchodu nebo pro děti, je dobré mít naspořeno v Pohotovostním Prasátku dost, abyste pak v případě pohromy nemuseli řešit navíc ztrátu z rušeného finančního produktu.
Pokud chcete ke svým financím přistupovat zodpovědně, postarat se o sebe sami a nečekat, až vás spasí nějaká vyšší síla (například stát, abychom se pobavili), spořicí účet je váš odrazový můstek. První krok, než se začnete poohlížet po něčem, co vám peníze nejen naspoří, ale i slušně zhodnotí.
Komentáře