Ještě v druhé polovině minulého století to byl unikátní svět lužní krajiny, který neměl v oblasti Střední Evropy srovnání. Pravidelně se opakující záplavy přinášely život do rozlehlé soustavy lužních lesů, ve kterých žila řada vzácných živočichů a je proto tak trochu paradoxní, že právě působení zmíněného živlu zapříčinilo dramatickou změnu krajiny pod Pálavskými vrchy.
Regulace toku řeky Dyje, obrana proti povodním, intenzifikace zemědělství, výroba elektrické energie, rekreace – to vše byly důvody, pro které vznikla v letech 1975 – 88 soustava vodních děl, souhrnně označovaná jako Novomlýnské nádrže. Mušovská, Věstonická a Novomlýnská nádrž pokrývají plochu více jak 1 668 hektarů, přičemž se jejich průměrná hloubka pohybuje kolem osmi metrů. Vybudování tohoto vodního díla však neznamenalo pouze zatopení zdejších lužních lesů, ale i několika vesnic, které na jednom ze vzniklých ostrovů připomíná kostel sv. Linharta.
Zánik starého ekosystému a vznik nového sebou přinesl nekonečnou a mnohdy vášnivou debatu o smyslu výstavby tohoto vodního díla, která však v době jeho budování proběhnout nemohla. Tehdejší mocipáni rozhodli jednomyslně a nám dnes nezbývá, než se s jeho existencí smířit. A třeba na něm hledat i pozitiva stejně tak jako tisíce rekreantů, kteří na březích jednotlivých nádrží tráví své dovolené, nebo rybářů trpělivě zde vyčkávajících svého kapitálního úlovku. A není ostudou ani hanbou nechat se okouzlit se výhledy na půvabnou siluetu Pálavských vrchů z paluby parníčku, který v letních měsících brázdí vodní hladinu mezi Pavlovem, Šakvicemi, Strachotínem a Dolními Věstonicemi.
Komentáře