Plemeno pochází z Velké Británie. Jejich historie sahá až do 15. století, kdy bývají často vyobrazování po boků panovníků. Nejznámějším milovníkem tohoto plemene byl Karel I. a od něhož také obdrželi jméno. V té době bývalí však větší, než dnešní kavalíři a měli také delší čenich. Doba si však žádala psy menší s kratšími čenichy, čehož chovatelé dosáhli pomocí křížení s mopsy. Historickým milníkem je rok 1920, kdy bohatý američan Roswell Eldridge nabídl peníze každému, kdo na výstavu přivede psa podobného těm, kteří se vyskytují na historických obrazech. Chovatelé proto sáhli po psech, kteří kvůli dlouhému nosu byli dávno vyřazeni z chovu a roku 1928 byl již založen první klub pro Kavalíry.
K rozdělení plemen došlo na konci druhé světové války, roku 1945. Byl vypracován standard nynějšího kavalíra. Jeho popularita rychle rostla a tak chovatelé přestali příliš zabývat zdravotní stránkou a v důsledku příbuzenské plemenitby docházelo ke známým a častým srdečním vadám a tudíž se snížila i délka života ze 14 let na pouhých 9 let.
První pár plemene se k nám dostal z Londýna roku 1975.
Kavalír se řadí mezi společenská plemena, dříve byl řazen mezi lovecká. Má milou, srdečnou a poddajnou povahu. Je přátelský, přítulný a velmi oddaný své rodině. Rád sportuje, ale klidně se i válí na pohovce. Je velmi přizpůsobivý, takže se hodí pro lidi všech věkových kategorií.
Kavalír king charles španěl je plemeno velmi citlivé a nesnese tvrdé zacházení.
Ve výchově je nenáročný, rychle a rád se učí.
Výška je přibližně 35 cm a váha do 8 kilo.
Srst je bohatá, hedvábná, dlouhá a bez kadeří. Přípustné u výstavních jedinců je pouze lehké zvlnění. Typické je nápadné osrstění uší, hrudi, ocasu, končetin a tlapek (má tvz. papučky)
Vyskytuje se v několika barevných variantách:
Zajímavosti
Kavalír byl velmi oblíbený především synem Karla I., který mu dokonce jako jedinému plemeni dovolil vstup na půdu parlamentu.
Komentáře