Koupání v soukromí a zázemí své vlastní zahrady - to je panečku léto, jak má být! Pro křišťálově čistou a zdravotně nezávadnou vodu však nemusíte studovat sáhodlouhá doporučení ani narychlo studovat chemické a fyzikální zákonitosti. K tomu, aby byl váš bazén dokonale čistý totiž naštěstí už nemusíte několikrát za koupací sezónu vypouštět a napouštět novou vodu. Stačí dodržovat pár pravidel, spolehnout se na výdobytky moderní doby i osvědčené triky.
Víte, že kromě parných letních dní vodu ve vašem bazénu nejvíce „kazíte“ vy sami? Svým potem, parfémy i odlupujícími se kousky vlastní kůže. Proto pravidlo jedna pro všechny zní – vždy před vstupem do bazénu nejprve pod sprchu! Nehledejte žádné výmluvy, proč zrovna dnes nemusíte své tělo a nejlépe i vlasy sprchovat. Místo toho ze sebe poctivě smyjte všechen prach a nečistoty. Stejné pravidlo platí pro chodidla. Na těch můžete do bazénu vnést zbytky trávy, hlínu i prach. Před bazén si tak kromě sprchy pořiďte i vaničku na opláchnutí nohou. Čistotu vody v bazénu také velmi výrazně ochrání krycí plachta. Ta zamezí padání listí, větviček, nejrůznějšího hmyzu, ale také prachu a pylu do vašeho bazénu. Navíc omezuje také vypařování vody a brání ji před kyselými dešti. Pro spolehlivou prevenci si rozhodně pořiďte i síťku ke sběru nečistot, které vám během koupání „přistanou“ na hladině a jejichž tlení by kvalitu vody zbytečně kazilo.
Kvalitní bazénovou filtraci si rozhodně zaslouží nejen velký zapuštěný bazén, ale i ten prstencový nafukovací. Díky filtraci totiž vodu v bazénu udržíte v dobrých hodnotách po dlouhou doby a klidně i celou koupací sezónu. Filtrační jednotka je po prvním sestavení vždy ihned připravena do akce a k jejímu provozu stačí zmáčknout jediné tlačítko. Nejlepší je koupit si ji rovnou s bazénem, dokoupit ji samozřejmě můžete i později. Nejčastěji používané a velmi oblíbené jsou pískové filtrace, kartušové filtrace jsou již na ústupu. Pro správný výkon filtrace je důležité dodržet nejen návod k použití i připojení k bazénu, ale také adekvátní volbu výkonu filtrace s ohledem na velikost bazénu.
Zkaženou vodu v bazénu, divný zákal a slizké stěny i dno pozná každý – to už je však pozdě. Aby se vám voda v bazénu zbytečně nekazila a nemuseli jste pak přistoupit k vypouštění vody, je důležité v pravidelných intervalech sledovat kvalitu vody. K tomu vám poslouží jednoduché testery ke zjištění pH vody a obsahu chloru. PH vody v bazénu by se mělo pohybovat v rozmezí 6,8 až 7,4 a testovat byste ji měli nejméně jednou týdně. V případě vysokého pH se v bazénu mohou přemnožit řasy a usazovat vodní kámen. Při nízkém pH je voda kyselá a dráždí oči i kůži. Důležitá je i tvrdost vody, ta by měla být pod hodnotou osmnáct. K dosažení ideálních hodnot vám poslouží speciální bazénové přípravky, které všechny hodnoty vody uvedou no „normálu“.
Nemusíte se bát – dnešní dezinfekce vody se postará o její čistotu, ale především hygienickou nezávadnost a tedy i vaši bezpečnost. Nejčastěji se k tomuto účelu využívá chlór, existují však také přípravky na kyslíkové bázi. Velmi moderní a účinnou metodou je i záření či ionizace, s nimiž dosáhnete čisté vody bez chemie. Samozřejmostí je vždy správné dávkování a opět kontrola kvality vody. Obzvláště v horkých dnech dochází k znehodnocení vody mnohem rychleji, nebojte se tedy do vody přidat stabilizační tablety či použít šokovou terapii. Pro všechny alternativce je příjemnou zprávou fakt, že svůj bazén – kompozitní, keramický či sklolaminátový – můžete udržet čistý díky salinaci. Jedná se o desinfekci bazénu obyčejnou kuchyňskou solí. Ta se totiž s pomocí elektrolýzy promění v přírodní chlór a ten už zatočí se všemi bakteriemi, řasami i viry.
Komentáře